This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

WEKAF

WEKAF (World Eskrima Kali Arnis Federation) – założona w 1989 r. federacja skupiająca wszystkich praktykujących rożne odmiany filipińskich sztuk walk – FMA. Pierwszym przewodniczącym został kierujący do tej pory pracami kongresu Dionisio Canete. Wśród innych wybranych wtedy urzędników WEKAF należy wskazać takie osoby jak: Richard Bustillo (USA) – wiceprezydent, Abner Pasa (Filipiny) – sekretarz, Teodoro Javier (Filipiny) – skarbnik, prezydent NARAPHIL Romeo Mascardo (Filipiny) – rewident księgowy i Orlando C. Sanchez (Filipiny) zajmujący się problematyką medialną. Ustalono ponadto, że każdy kraj członkowski będzie reprezentowany w Zarządzie przez co najmniej jednego Kierownika. W związku z tym w skład zarządu weszli ponadto reprezentujący państwa założycielskie dyrektorzy krajowi: Sharon Burns i Nino Pilla (Australia), Fred Degurberg i Arnulfo Cuesta (USA), Arif Shaikh (India), Jorge Alcordo (Kanada), Breg Henderson (Nowa Zelandia), Rolli Kraver (Szwajcaria), Manuel Fragoso (Portugalia) i Andreas Becker (Niemcy).
Wśród podstawowych zadań jakie stanęły przed nowo powstałą organizacją znalazła się kwestia walki sportowej. Dionisio Canete był gorącym zwolennikiem organizacji formalnych turniejów podkreślając, że jest to najlepszy sposób by przynaglać promowanie sztuki. Wskazywał, że ma to olbrzymie znaczenie dla popularyzacji w kręgach widzów rozmiłowanych w sportach. W sytuacji, gdy na Filipinach wciąż żywa była tradycja „meczów śmierci” usystematyzowanie reguł walki sportowej okazało się niezbędne. W konsekwencji komitet zajął się sformułowaniem zasad, w których widział sposób na zakończenie tradycyjnych sparingów starego typu, znanych jako „juego todo”. Mimo szczytnych założeń duża bezwładność komitetu spowodowała, że po kilkumiesięcznym przestoju Dionisio Canete ofiarował się sam naszkicować reguły walki sportowej. Opracowane przez niego zasady obowiązują we wszystkich turniejach WEKAF do dzisiaj. Aby umożliwić wprowadzenie tych zasad w życie Dionisio sam zajął się wytwarzaniem specjalistycznego sprzętu ochronnego, jak nakrycie głowy, ochraniająca ciało zbroja i specjalne rękawice umożliwiające trzymanie ratanowego kija.
Początkowo większość organizowanych przez WEKAF Mistrzostw Świata odbywała się na Filipinach. Eksport Eskrimy do innych państw okazał się dość trudny, gdyż zagraniczne organizacje i szkoły były nastawione dość niechętne by organizować albo sponsorować jakiekolwiek imprezy w tym zakresie. Jednym z ważnych powodów takiego stanu rzeczy były obawy przed możliwymi szkodami do uczestników tych pojedynków. Pierwsze Mistrzostwa Świata WEKAF poza archipelagiem miały miejsce w 1996 w USA. W roku 2000 VI Mistrzostwa Świata zaplanowano w Toronto jednak Kanadyjczycy wycofali swój akces i zgodnie z ustaleniami Federacji w przypadku rezygnacji organizatora pierwszeństwo otrzymują Filipiny. W dniach 4-7 lipca w Londynie odbyły się 7th WEKAF World Full Contact Stick Fighting and Forms Championships, w których wzięło udział około 170 zawodników z 14 państw. Obok Mistrzostw Świata w ramach WEKAF organizowane są turnieje o randze kontynentalnej, w tym najbardziej interesujące z naszego punktu widzenia Mistrzostwa Europy. Podczas londyńskich Mistrzostw Świata przyznano Polsce prawa do organizacji Mistrzostw Europy WEKAF w 2003 roku.
Z chwilą wejścia Polski w struktury World Eskrima Kali Arnis Federation Dyrektorem Krajowym reprezentującym nasze państwo na forum międzynarodowym został Prezes Polskiej Federacji Combat Kalaki Jan Nycek. Polska drużyna po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata WEKAF wzięła udział w 2000 roku. Już podczas tego pierwszego wystąpienia Polak uzyskał srebrny medal i tytuł wicemistrzowski. Rok później polscy zawodnicy zajęli dwa pierwsze miejsca na Mistrzostwach Europy World Eskrima Kali Arnis Federation w Bristolu. Zaś w 2002 roku w Londynie walcząc w siedmiu kategoriach polska drużyna pod przewodnictwem selekcjonera kadry narodowej Jana Nycka zdobyła 6 medali, w tym dwukrotnie złoto.

 

Data

Oferujemy

FILIPINO MARTIAL ARTS
(Combat Kalaki Eskrima, Doce Pares)

SAJN
GRAPPLING
COMBAT AIKIDO

Nasz klub należy do:
Polskiej Federacji Combat Kalaki
Autonomicznego Zrzeszenia Combat Aikido
World Eskrima Kali Arnis Federation

Trener Osobisty

KalakiSanok